O bylinách

Uña de Gato (Vilcacora)

Uña de Gato je liána dosahující výšky až 20 metrů. Kvete žlutavě bílými květy a má typické masivní dřevnaté trny – zahnuté dolů jako kočičí drápy. Najdeme ji v deštném pralese Amazonie, kde je používána po tisíce let v přírodní medicíně domorodých indiánů. Výhonky rostou pomalu a plné délky dorůstají během dvaceti let. Při sklizni se dnes sbírá pouze kůra, aby nedošlo k poškození kořenů a zajistilo se další množení rostliny. V současnosti pěstují U. tomentosu původní peruánští Indiáni na plantážích pod patronací světových farmaceutických koncernů. Mělo by se tak zabránit narušení rovnováhy deštného pralesa při stále se zvyšující poptávce po této rostlině.

Místa výskytu jsou Belize (Britský Honduras), Brasil, Bolivia, Colombia (Chocó a Amazonie) Costa Rica, Ecuador, Guatemala, Guyanas, Honduras, Nicaragua, Panamá (Bocas de Toro, Valle del río Gatún), Paraguay, Perú (Ayacucho, Junín, Pasco, Ucayali, San Martín, Madre de Dios, Cuzco), Surinam, Trinidad, Venezuela. Roste ve velmi vlhkých tropických lesích.

Obsahuje jedinečnou kombinaci chemických sloučenin (alkaloidů), které při síle svého účinku jsou zároveň velmi šetrné k celému organismu. Etnomedicína ji užívá k léčbě zánětů, revmatu, žaludečních vředů, rakovin a nádorů, k posílení imunity a k léčbě různých nemocí způsobených parazity (virózy, mykózy, kandidózy), k léčbě nemocí trávícího traktu, zácpy, plynatosti, hemeroidů, při cirhoze jater.... Působí jako antioxidant.

Škála použití je opravdu široká: od protizánětlivých a protimikrobiálních obecně, přes adaptogenní až po protimutagenní (tedy protirakovinné). Závěry klinických studií potvrzují účinné užití při prevenci a léčbě - akné, herpesu, alergií, astmatu, problémů gastrointestinálního traktu typu Crohnovy nemoci, žaludečních vředů, gastritid, onemocnění střev vůbec, candidózy, diabetu, hypoglykemie, zánětu prostaty, artritidy, zánětu kloubního váčku, fibromyalgie, problémů menstruačního cyklu a menopausy, hypertenze, k nápravě nerovnováhy v tenkém střevě, kde pomáhá při obnovování prospěšných bakterií.nemocí oběhového systému i rakovinových nádorů. Nejčastěji užívá k celkovému zvýšení imunity. Je dokonce účinná natolik, že pomáhá jako podpůrný prostředek při léčbě AIDS. Její léčivé účinky jsou skutečně mnohostranné. Důležité je, že jsou přitom velmi šetrné klidskému organismu. Léčitel Jiří Janča píše:" Řada světových vědců si uvědomuje nesprávný trend vývoje světového zdravotnictví. Obecně se to vyjadřuje konstatováním, že čím je v medicíně postup vědečtější, tím méně je fyziologický." Pro její protimutagenní aktivitu bývá velmi doporučována kuřákům v prevenci proti vzniku nádorových onemocnění.

Kladné léčivé účinky, o nichž svědčí většina studií i léčených pacientů, se připisují řadě indolových a oxindolových alkaloidů . Mezi ně patří imunologicky nejaktivnější izopteropodin a rhyncophyllin (rynkofylin) se schopností blokovat hromadění krevních destiček a trombů, dále hirsutin a mitraphyllin, výrazně podporující proliferaci lymfocytů včetně významné podpory fagocytózy. U. tomentosa posiluje schopnost těla bojovat s infekčním onemocněním, s bakteriemi a viry. Kromě těchto alkaloidů izolovali vědci několik polyfenolů triteripenů, rostlinné steroidy beta sitosterol, stigmasterol a campasterol. Tyto složky pomáhají vysvětlit nejrůznější kladné účinky Una de gato, o nichž pacienti hovoří. V Institutu imunologie Niwa v Kochi-ken v Japonsku bylo v kůře liány objeveno pět prokyanidů. Jsou to vodou rozpustné flavonidy s protizánětlivými účinky.

Modernímu světu byla „zázračná liána" představena rakouským vědcem Klausem Keplingerem, který se doslechl o vyléčení dona Luise, osmdesátiletého osadníka z Peru odvarem z Uňa de Gato. Tento byl nevyléčitelně nemocen dnou a rakovinou plic. Jeden z jeho synů se nesmířil s osudem a vyhledal pomoc indiánské šamanky, která otci dávala pít denně 2 litry odvaru z liány. Po půlročním užívání byl otec zdráv a v plné kondici se dožil devadesátky. Keplinger inicioval koncem 70-ých let minulého století seriózní výzkumy liány a mezi lety 1979 - 1984 registroval v USA postupně tři patenty na izolaci léčivých složek. V květnu 1994 se v Ženevě uskutečnila pod záštitou Světové organizace zdraví (WHO) první mezinárodní konference na téma Uncarie tomentosy. Účastníci zdůraznili, že spektrum onemocnění, na které látky obsažené v U. tomentose působí, je nezvykle široké a tím, že velmi účinně působí na imunitní systém člověka (zvyšuje imunitu téměř o 60%) může pomoci u celé řady onemocnění. Vědecké výzkumy ke dnešnímu dni jednoznačně potvrdily její schopnost potlačovat záněty, brzdit růst nádorů, potlačovat infekce a virózy… Informace z jednotlivých klinik a lékařských pracovišť jednoznačně dokazují příznivý vliv výtažků z této rostliny na průběh jednotlivých onemocnění i na jejich léčbu

Přední farmakobotanik Prof. RNDr. Luděk Jahodář, CSc. hodnotí bylinu takto:

"Vodný roztok kořenové kůry U. tomentosy je tradičním peruánským léčivým přípravkem. Používá se jako antiflogistikum, kontraceptivum a cytostatikum, antirevmatikum a k terapii vředové choroby žaludku. Druh U. guaianensis pak k hojení ran a při zánětech GIT. Imunostimulační účinek je připisován pentacyklickým oxindolalkaloidům (in vitro stimulují endothelové buňky k produkci faktoru regulujicího proliferaci lymfocytů, je popisována stimulace interleukinu-1 a interleukinu-6 v alveolárních makrofágech), tetracyklické oxindolalkaloidy působí na CNS a jsou antagonisty účinku pentacyklických oxindolalkaloidů."

Onkolog MUDr. Holeyšovský z Prahy hodnotí:

"Předností je efekt stimulující specifickou protinádorovou imunitu bez vedlejších účinků. Specifičností mechanismu je efekt nejpatrnější u nádorových onemocnění GITu, střev a plic. Své opodstatněné místo samozřejmě má i v prevenci."

Dr. med. Reinhardt Szimonisz praktikující v SRN používá již řadu let amazonských bylin především k léčbám zánětlivých a nádorových onemocnění močopohlavních orgánů. Hodnotí náš produkt:

"Velmi efektivní koncentrát obsažený v tabletách Uña de Gato tabs + nepředčí-li, pak se plně vyrovná formě odvarů, kterou již dlouhou dobu aplikuji svým pacientům. Výsledky aplikace jsou porovnatelné s jinými metodami léčby, zřejmou výhodou je, že působí bez vedlejších vlivů, zatěžujících organizmus."

Bylo prokázáno, že roztok 0,02 mg/ml alkaloidů extrahovaných z u. tomentosy má zklidňující účinek na hladké svalstvo zažívacího traktu a dělohy. Klinické nálezy lékařů u dobrovolníků, případ od případu, také vykazují nepřítomnost vedlejších systematických účinků. Byly provedeno opravdu mnoho různých výzkumů, např. pro použití ve stomatologii (proti bolesti, na oteklé a krvácející dásně, doktoři prokázali jeho účinnost pro regeneraci postižené kostní tkáně, v případě nepřítomnosti chrupu nebo zubního implantátu). Podrobnějí na oroverde.cz

Legenda z doby Ashaninků

Indiáni v amazonském deštném pralese zdejší léčivé byliny a jejich účinky znali již od nepaměti a z generace na generaci si je předávali formou legend a mýtů. Z mnoha mýtů o Uña de Gato je nejrozšířenější tento:

"Jednou v noci za úplňku a přítomnosti Kashiri, nejvyššího boha Ashaninků se vydal lovec hledat potravu pro svoji rodinu. Po dlouhých hodinách nezdařeného lovu jej začaly opouštět síly. V tom spatřil obrovskou pumu jak silou svých drápů škrábe kůru z jakéhosi stromu a posléze pije mízu, která z naškrábané kůry stékala. Překvapen témto výjevem se po odchodu pumy přiblížil ke stromu, který kuriozně připomínal svými výrostky ocelové drápy pumy. Ze zvědavosti a pro osvěžení se též napil mízy a usnul. Po hlubokém snu vstal a vydal se opět na lov. Do cesty mu vběhl obrovský pásovec, kterého okamžitě dovedně usmrtil šípem. Ashaninkové to nepovažovali za náhodu, nýbrž za doklad magické, léčivé a revitalizační síly stromu Uňa de Gato. Od těch dob si indiáni liány váží a používají ji k různým léčbám. Nadto mají v úctě pumu, protože to byla ona, přes koho jim bůh Kashiri poskytl poznání Uňa de Gato. I nadále se jí obávají, ale více ji neloví, aby se bůh nerozhněval a nenechal je zahynout hladem a různými nemocemi."