O bylinách

Chuchuhuasa (Chuchuhuasi)

Strom Chuchuhuasa najdeme v amazonském deštném pralese. Dosahuje výšky až 30 m a rozoznáme ho podle velkých listů, bílých květů a těžké, extrémě tvrdé, červeno-hnědé kůry. Důležité je poznamenat, že dostal několik rozličných botanických jmen: je známý také jako Maytenus krukovii, M. ebenifolia, M. laevis a M. macrocarpa.

V tradiční domorodé jihoamerické etnomedicíně se používá při léčbě bronchitidy, astmatu, revmatické artritidy a při bolestech zad (Původní indiánské jméno v překladu znamená „chvějící se záda"), osteoartroze a dalších kloubních onemocněních, průjmu , menstruačních nesrovnalostech, bolestech svalů a zad, léčbě hemeridů a pro posílení imunitního systému a eliminaci střevních parazitů

Mimo jiné, Chuchuhuasi je využíván jako lék, který uvolňuje svaly, analgetikum a repelent.

Obyvatelé Amazonie věří, že Chuchuhuasi je posilující afrodiziakum a kůra z něho vmísená do místní kořalky - „pálenky" (aguardiente) je velmi populární pralesní „drink".

Kolumbii indiánský kmen Siona na léčbu revmatismu vyvařuje malé kousky kůry (asi 5cm) ve dvou litrech vody po dobu, než se objem zmenší až na jeden litr.

Dlouhá tradice využití a efektivita byly hlavními hnacími motory klinických výzkumů. Například v 60tých letech americká farmaceutická společnost objevila potenciální imunostimulační vlastnosti extraktů z listů. V polovině 70tých let italští výzkumníci testovali extrakt z Chuchuhuasi jako prostředek na rakovinu kůže a zaznamenali proti rakovinové a protinádorové vlastnosti. Jiná italská výzkumná skupina objevila v 80tých letech protizánětlivé vlastnosti.

Fytoterapeutické vlastnosti: Adrenální podpora, afrodiziakální, analgetický, protizánětlivý, protirevmatický, imunostimulační, protinádorový (nádory kůže), stomachický, tonizující.

Fytochemické složení: 22- hydroxytingenone, 6-benzoyl-6-diacetylmaytein, betadihydroagarofuran, polyestery seskviterpenů, canophyllol, katechiny, třísloviny, friedelanové triterpeny, friedelin, 3-oxo-29-hydroxyfriedlelan, 3-oxofriedelan-25-al, laevisines A a B, macrocarpiny A-D, maytansin, maytein, maytenin, mebeverin, fenoldienony, pristimeran, proantocyanidiny, tingenony.

Upozornění: U zvláště citlivých jedinců mohou obsahové látky zapřičinit alergickou reakci organizmu.