O bylinách

Pasuchaca

Drobná trvalka Pasuchaca dorustá výšky až 35 cm. Má světle fialové květy, které vytváří trsy. O bylině nebylo objeveno mnoho písemných záznamů, tradiční užití bylo předáváno ústně. Moderní civilizaci je poprvé zprostředkoval peruánský lékař dr. Fernando Montesinos, který informace získal od domorodce Oskara Silvy.

Hypoglykemický účinek, prezentovaný v současnosti mimo jiné ve sborníku Prvního mezinárodního symposia FYTO 2000, konaného v srpnu 2000 v Limě je připisován fenolické frakci prezentované především bioflavonoidy, které svoji výraznou antioxydační aktivitou inhibují volné radikály a tím přispívají k obnově buňky pankreatu. Dále byla popisována výrazná FRS aktivita těchto látek a několik publikací zveřejnilo úspěšné použití při herpes labialis. Antidiarhoický účinek je připisován obsahu berberinu, silice prokazovaly aktivitu bakteriostatickou a antifungální, zvláště pak u gynekologických obtížích způsobených těmito mikroorganizmy.

Fytoterapeutické vlastnosti: Antidiarhoický, antifungální, antioxydační, antivirální, bakteriostatický, hypoglykemický, zlepšující metabolizmus.

Fytochemické složení: Bioflavonoidy, redukční substance, antrakinonické glykosidy, antocyanidiny a saponidiny, silice s obsahem sekviterpenů - především geraniol a ?-citronellal, berberin, kys. chebulagová, dehydrodigalová a ethylbutanová, slizy,tuky, vosky a klovatiny.

Upozornění: Obsahové látky (geraniol, ?-citronellal a etylmáselná kyselina) mohou zapřičinit u zvláště citlivých jedinců alergickou reakci!