Dary prírody

Maca (Lepidium meyenii)

Navrací a podporuje vitalitu a plodnost. Posiluje hormonální systém mužů i žen. Příznivě ovlivňuje psychické a mentální zdraví.

Použití: 1-2 čajové lžičky prášku denně, nejlépe rozpustit ve vodě a vypít nebo vmíchat do jídla. 

Nesmí užívat osoby s hyperfunkcí štítné žlázy!

Maca je brukvovitá, relativně přehlédnutelná rostlina (až 15cm) pěstovaná vysoko v Andách (pouze v některých částech Peru) ve výškách 3.500 - 4.500 m.n.m ve velmi nehostinných podmínkách – v pustinách. Užívanou částí je kořenová „řepovitá“ bulva hruškovitého tvaru a bledě bíložlutého až tmavočerveného zabarvení. Již před 2000 lety ji začali pěstovat Inkové a archeologické nálezy primitivních kultur datují kultivaci Macy cca do roku 1600 př.n.l. Domorodí Indiáni maku dodnes pěstují - je hlavní součástí jejich stravy pro svoji vysokou výživovou hodnotu.

Obsahuje 60-70% sacharidů včetně vlákniny, zanedbatelné množství tuku a 10-14% vysoce kvalitního rostlinného proteinu, složeného z 19 aminokyselin včetně 7 esenciálních. Maca je významným zdrojem minerálů, a to především rostlinného vápníku, železa, draslíku a jódu, obsahuje organickou síru, zinek, mangan, hořčík, fosfor, selen a měď. Dále obsahuje vysoký podíl vitamínu C (20g pokryje denní doporučenou dávku), řadu vitamínů skupiny B (včetně B12). Maca je rovněž bohatým zdrojem fytosterolů – rostlinných sterolů schopných odbourávat špatný cholesterol. Maca se řadí mezi silné adaptogeny, což jsou rostliny zvyšující odolnost organismu vůči stresovým situacím. Fungují na principu udržování homeostázy – rovnováhy všech tělesných systémů, na rozdíl od substancí zaměřených na jeden určitý symptom. Maca, jakožto adaptogen, je schopna významně zvýšit energii pokud je to zapotřebí, ale v opačném případě nestimuluje víc než je třeba.

Kořenová hlíza bývá konzumována čerstvá nebo sušená. Čerstvý kořen bývá zapékán v popelu jako sladký brambor, sušený je skladován a posléze vařen v mléku nebo vodě. Indiáni z macy připravují fermentovaný, sladký alkoholický nápoj - maca chicha. V Peru je populární pudink a džem z maky. Kořen má totiž svou specifickou sladkou chuť a aroma.

Více však než pro vysoký obsah nutričních látek (kvalitní bílkoviny a minerály) si získala Maca svůj věhlas pro své účinky na lidský organismus. Vědecké výzkumy prokázaly a potvrdily pozitivní vliv na plodnost a posílení libida, celkovou podporu sexuálních funkcí a impotenci. Po celém světě se rovněž užívá k léčení či zmírnění menstruačních a menopauzálních obtíží. Občas se jí i přezdívá „přírodní viagra“ pro její afrodisiakální účinky a schopnost léčby frigidity. Celkově Maca navozuje rovnováhu hormonálního systému. Další výzkumy přisuzují Mace schopnost zlepšování paměti a koncentrace, zvýšení okysličení krve a nápravy funkce neurotransmitterů v organismu.  Používá se při anémii, tuberkulóze, rakovině žaludku, při léčbě nádorových onemocnění (mírní vedlejší účinky radioterapie a chemoterapie). Dle vědeckých výzkumů může Maca významně posílit imunitní systém a celkovou tělesnou vitalitu, je velmi vhodná při duševní vyčerpanosti a stresu, mírní deprese, neurózy, chronickou únavu, pomáhá při nespavosti. Regeneruje síly organismu poškozeného alkoholismem, narkomanií a nadměrným užíváním léků. Usnadňuje hojení ran, napomáhá ke správnému vývoji kostí, šlach a svalů. Zabraňuje nadměrnému opotřebení kloubů a šlach. Jednoduše omlazuje organismus.

Macu lze konzumovat v podobě jemně mletého prášku z Macy sušené při nízké teplotě, ve které zůstává celistvou potravinou nezbavenou žádné ze svých součástí. Prášek lze konzumovat samostatně tak jak je, rozpustit jej ve vodě, či přidávat do ovocných koktejlů, čerstvých šťáv, rostlinných mlék, jogurt či do různých dezertů. Dodává lehce mléčnou konzistenci i chuť, mírně nasládlou a jemně nahořklou.