Dary prírody

Sacha Inchi (Plukenetia volubilis – semeni)

Má významné účinky na lidskou pokožku, mozek, srdce, trávicí trakt a metabolismus, v těhotenství, předchází nádorovým onemocněním. Zvyšuje kapacitu mozkových buněk, zlepšuje paměť, podporuje myšlenkové procesy, logiku a představivost. Zlepšuje činnost centrálního nervového systému. Pomáhá při demenci, depresi, stresu, únavě, nervovém i psychickém vyčerpání, nespavosti. Zlepšuje stav nemocných s chorobou Alzheimera a pomáhá při migrénách. Posiluje srdce a pomáhá udržet stálý krevní tlak, snižuje riziko kardiovaskulárních chorob, reguluje hladinu cholesterolu v krvi, pomáhá předcházet cévním onemocněním a onemocněním oběhového systému krve, srdečním infarktům a trombóze, zlepšuje krevní oběh. Předchází zácpám, pomáhá při redukčních dietách, reguluje hladinu krevního cukru a pomáhá při zánětech střev. Snižuje riziko revmatických onemocnění, zánětů kloubů, artrózy, vředových zánětů tenkého i tlustého třeba, zánětů průdušek a astmatu i zánětů plic.Je ideální potravinou pro těhotné ženy, usnadňuje správný vývoj plodu, má zásadní vliv na rozvoj nervových tkání plodu a správný vývoj mozku a nervového systému. Má pozitivní vliv na rozvoj dítěte v každém věku. Zpomaluje růst nádorových buněk a podporuje léčbu nádorů. Posiluje imunitní systém. Zpomaluje procesy stárnutí, předchází vypadávání vlasů, posiluje nehty. Předchází a pomáhá při léčbě ekzémů, lupénky. Snižuje hormonální problém žen. Pomáhá při hubnutí a udržení váhy.

Sacha Inchi je polodřevitá popínavá rostlina s plody výrazně rozdělenými na několik části do tvaru hvězdy – v každé části je semeno. Planě roste nebo bývá kultivována od Střední Ameriky po Bolívii. V Peru roste v nízké i vyšší Amazonii, archeologické nálezy však ukazují, že býval v preinkaických dobách kultivován i na pacifickém pobřeží.

Olej ze semen se používal již od nepaměti. Semena se běžně užívají jako potravina a to jak vařená, tak pražená. V oblasti San Martín se připravují ze semen jídla s názvy inchicapi, lechona api nebo pururuca. Užívá se 1 polévková lžíce denně.

Z provedených studií vyplývá, že olej obsahuje až 89 % nenasycených mastných kyselin (typu 3, 6, 9) a vysoký podíl aminokyselin a bílkovin.

O mastných kyselinách: Největší část tuků tvoří mastné kyseliny, z nichž nejdůležitější jsou tzv. esenciální mastné kyseliny, tedy kyseliny, které si organizmus nedokáže vytvořit sám. Tyto látky se účastní celé řady klíčových procesů v těle. Podle chemické charakteristiky rozeznáváme skupiny: omega-3 (kyselina alfa-linolenová, ALA) a omega-6 (kyselina gama-linolenová, GLA neboli linolová) a omega-9 (kyselina oleová).

Nejvýznamnější skupinou pro lidské zdraví je skupina omega-3. Tyto kyseliny jsou velmi důležitou složkou prevence srdečně-cévních chorob. Mají schopnost bránit tvorbě krevních sraženin (trombů), které můžou být příčinou infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody, vedle toho mají protizánětlivý efekt v organismu a přijímané v dostatečném množství pomáhají v terapii autoimunitních onemocnění, jakými jsou Crohnova choroba, roztrušená skleróza, revmatoidní artritida a migrenózní stavy.

Skupiny omega-6 a omega-9 svým způsobem posilují účinek omega-3 NMK, omega-9 mastné kyseliny výrazně snižují hladiny cholesterolu a triglyceridů.

Brack Egg uvádí ve své práci v roce 2003 dle provedených četných studií oleje ze semen Plukenetia volubilis L. přítomnost

  • 4,08% palmitové kyseliny (nasycená)
  • 0,05% palmitoleové kyseliny (mono-nenasycená)
  • 0,10% margarinové kyseliny (nasycená)
  • 2,90% stearové kyseliny (nasycená)
  • 3,50-10,80% oleové kyseliny (mono-nenasycená; omega-9)
  • 6,80-43,30% linolové kyseliny (poly-nenasycená; omega-6)
  • 37,80-49,80% linolenové kyseliny (poly-nenasycená; omega-3)
  • 0,27% arachidonové kyseliny (nasycená)

Použití: 1-2 lžičky denně 

Vhodné pro každého v každém věku.