Dary prírody

Sušené plody Aguaje (Mauritia flexuosa)

Palma aguaje roste v bahnitých, záplavových oblastech, kde vytváří na plochách společenstva. Pěstuje se v blízkosti vesnic i domů, neboť je i krásnou dominantou okolí. Plody palmy slouží jako potrava mnohým příslušníkům živočišné říše, hlavně arům, kteří ve stromech hnízdí ale i velkým samcům, jako jsou tapíři či jaguáři.Indiáni chodí sklízet plody společně, často celé vesnice. Plody se rodí na trsech obtěžkaných stovkami peckovic.

Palma Mauritia je amazonskými indiány Shipibo ale i jiných etnik nazývána " strom života" a to díky neuvěřitelné síle, ukryté v jejích plodech. Mnohými etnikami je považována za posvátnou. Tyto plody obsahují látky podobné ženským hormonům - FYTOESTROGENY. Indiánky užívají tyto plody již tisíce let a vědí, že pravidelnou konzumací těchto plodů se ženské tělo vytvaruje do podoby naprosté dokonalosti - „přesouvá“ totiž tuk na „správná“ místa, v některých případech však ženy můžou i trochu přibrat.

Plody palmy aguaje jsou ovšem také prostředek zlepšující zdraví těla. Pouhá konzumace plodů prospívá organismu. Díky vysokému obsahu retinolu, který podporuje růst a správný vývoj buněk sliznic, kostí a krvetvorby, dokáže konzumace dužniny plodů zabránit hypovitaminoze A u podvyživených dětí. Doporučují se ke konzumaci těm, kteří potřebují zesílit - dětem, těhotným ženám, starým lidem, lidem oslabeným nemocemi a úrazy. Vysoký obsah vidamínu C zaručuje také prevenci nachlazení a chřipky i jejich léčbu pojídáním těchto plodů.

Látky v nich obsažené dokáží tedy u žen odstranit migrény, problémy s pletí, vypadávání vlasů, osteoporózu (řídnutí kostí), menstruační bolesti atd. Je výborným prostředkem pro těhotné a kojící ženy, protože zlepšuje stav svalů a kostí u dětí. 

Užívání: doporučujeme maximálně jednu čajovou lžičku denně, nejlépe vmíchat do jídla, nebo rozpustit ve vodě a vypít.

Plody palmy aquaje nejsou vhodné pro ty, kteří prodělali nebo mají nádorové onemocnění nebo onemocnění způsobená degenerací buněk.

Nedoporučujeme užívat ve velkém množství mužům, kvůli obsahu látek velmi podobným ženským hormonům.