O bylinách

Hercampuri

Hercampuri je horská bylinka s drobnými tmavě modrými až fialovými květy. Vyskytuje se výškách 3500 - 4000 m.n.m. v Andách. V Peru převážně v provinciích Puno, Cuzco, Cerro de Pasco, Ayacucho, Cajamarca.

V tradiční jihoamerické přírodní medicíně jí nejen domorodci používají zejména při jaterních a žlučníkových nemocech, při cukrovce, ke snížení cholesterolu. Bylina je tradičně užívána od dob Inků pro ulevení při bolestech žaludku, snížení horečky způsobené malárií, pro celkovou očistu krve a jako prostředek pro redukci nadváhy. Své neodiskutovatelné místo našla také v očistných kúrách v kombinaci s jinými bylinkami.

Obsažené sekoirididní hořčiny jsou účinná stimulancia sekrece slin a žaludeční šťávy. Farmakologický profil doplňuje také účinek monoterpenického alkaloidugentianinu, který experimentálně prokázal protizánětlivý, antihypertenzivní, myorelaxační efekt a mírně stimuluje CNS.

Fytoterapeutické vlastnosti: Hepatoprotektivní, lipoprotektivní, aperitivní, depurativní, hypocholesterický, hypotenzivní, antiinfekční, redukující nadváhu, stimulující CNS.

Fytochemické složení: Sekoiridoidní hořčiny, eritrocentaurin, eritaurin, monoterpenické alkaloidy typu gentianinu, anthocyanová barviva (leukoantocyanidiny), antraceny, xantony, heterosidní alkaloidy, kumaríny, saponiny, katechiny, cukry (gencianóza, gecibióza a sacharóza), triterpeny a seskviterpeny, fenolické kyseliny, fytosterol, třísloviny a pryskyřice, dále Al, Ca, K, Mg, Na, Cl.

Upozornění: Vývar je barvy sytě žluté, chuti svíravé. Vzhledem k vysokému obsahu hořčin je vyloučeno užití při žaludečních či duodenálních vředech, jako i při hnisavém zánětu žlučníku a neprůchodnosti žlučovodů. Obsahové látky mohou u zvláště citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci.