O bylinách

Tawari Amarillo

Tawari amarillo je velký strom nacházející se v některých částech jihoamerických deštných pralesích. Rody druhu Tabebuia jsou velmi běžným obrázkem jihoamerické krajiny a měst, díky jejich kráse – mají krásné růžové až fialové květy. Bohužel je také velmi populární u společností, které těží dřevo a díky velmi odolnému a tvrdému dřevu, které je běžně používané v konstrukcích domů až po lodě a zemědělské náčiní. Tawari má dlouhou a dobře dokumentovanou historii využití ze strany indiánských pralesních obyvatel. Některé indiánské kmeny z deštných pralesů používaly dřevo pro výrobu luků a šípů a proto také nazvaly tento strom v překladu „luk“. Indiáni z kmene Guarani a Tupi nazývají strom „tajy“, což znamená „mít sílu a vervu“ a využívají kůru k různým léčebným metodám.

Domorodé užití zahrnuje stavy jako malárie, anémie, respirační problémy, nachlazení, kašel, chřipka, plísňové infekce, horečka, artritida, revmatismus, proti hadímu uštknutí, špatnému krevnímu oběhu, syfilidě, vředům a rakoviné. Dnes je Tawari užíván po celém světě jako rostlinný lék (fytofarmakum). V Jižní Americe je považováno za lék astringentní, protizánětlivý, antibakteriální, protiplísňový a laxativum, používano je na vředy, syfilis, gastrointestinální poruchy, candidozy, rakovinu, diabetes, prostatitidu, zácpy a alergie. V herbální medicíně USA je považováno za nositele analgetických, antioxidačních, antiparazitálních, anti-mikrobních, protiplísňových, antivirových, protizánětlivých a projímacích, jako také proti rakovinových vlastností. Je využíváno pro zevní a vnitřní léčbu horeček, infekcí, nachlazení, chřipek, syfilisu, rakoviny, dýchacích problémů, kožních vředů, dyzenterie, gastro-intestinálních problému všeho druhu, artritidě, prostatě a cirkulačních nesrovnalostí. Jiné, již dříve léčené a registrované stavy,jsou diabetes, lupus, vředy, leukémie, alergie, jaterní nemoci, Hodgkinsova nemoc, osteomyelitida, Parkinsova nemoc a psoriasis. Je to také velmi populární prostředek pro léčbu kvasinkových infekcí.

Ke snížení hladiny krevního cukru, zmírnění plynatosti, léčbám žlučových kamenů, onemocnění jater, infekčních onemocnění a pro celkové posílení organizmu, užívá se lýka pro odvar, který se připravuje po dobu 20 - 25 minut na velmi mírném plameni (pod pokličkou) v poměru 5 - 10 : 1000

Chemické komponenty a aktivní složky rodu Tabebuia jsou velice dobře dokumentovány. Její využití a zaznamenané výsledky léčby rozličných druhů rakovin v první polovině 60tých let urychlily většinu výzkumu kolem této rostliny. Její proti rakovinové vlastnosti byly nejprve přisuzovány fytochemikálii zvané lapachol, nacházející se v kůře a ve dřevě. Ve studii z roku 1968, lapachony prokázaly významnou účinnost proti rakovinovým nádorům u krys. Následně v roce 1974, NCI zaznamenal, že u první fáze klinických zkoušek lapachony nedokázaly vykázat terapeutické účinky bez následných vedlejších účinků, a proto se přerušil proti rakovinový výzkum. Jiná výzkumná skupina vyvinula v roce 1975 lapachol, který velmi účinně prodloužil délku života o více než 80% u myší naočkovaných leukemickými buňkami. Ve stručné studii z roku 1980 u 9 pacientů s různými druhy rakoviny (jater, ledvin, prsa, prostaty, cervix) zaznamenala, že čistý lapachol vykazoval schopnost zmenšit nádory a zmírnit pocit bolesti způsobené nádory a dokázal kompletní remisi u tří pacientů. Vedle lapacholu obsahuje nejméně 20 jiných aktivních komponentů, kterým jsou připisovány rozličné účinky. Jasně se prokázalo časté medicinální využití u velkého počtu nemocí způsobených mikroorganismy, které nám vysvětlují jeho širokou paletu využití v přírodní medicíně. Účinky zřejmě přicházejí z většího přísunu kyslíku na lokální úrovni, zneškodňujíc bakterie, viry, plísně a parazity. Antimikrobiální vlastnosti byly klinicky ověřeny v několika studiích a vykazují silné účinky u gram-pozitivních bakterií a plísních včetně Candida, Staphylococcus, Trichophyton, Brucella, Tuberculosis, Pneumonie, Streptococcus a Shigella. Tyto komponenty dále vykázaly signifikantní antivirové vlastnosti u virů jako Herpes I a II, Influenza, Poliovirus a Vesicular stomatitis virus. Jeho proti parazitní účinky se projevily u malárie, Schistosoma, Trypanosoma a byly klinicky uznány. Kůrové vzorky prokázaly dále aktivitu protizánětlivou aktivitu proti široké škále zánětů. U derivátů furanu (naftofurany), naftochinony, naftopyranony - souhrnn+ označované jako lapachony byla prokázaná signifikantní cytotoxicita (inhibice reverzní transkriptázy).

Fytoterapeutické vlastnosti: Analgetický, antibakteriální, protiplísňový, proti zánětlivý, protiparazitický, antioxidační, antimutagenní, protileukemický, antirevmatický, antikarcinogenní, antivirální, cytotoxický, imunostimulační, laxativní

Fytochemické složení: Naftofurany, naftochinony, naftopyranony, xanthenové deriváty - guayin, guayacanin, antrachinové deriváty, prenylované naftochinony, kys.lapachová ( 2-hydroxy-3-prenylnaftochinon ), lapachol, lapachon, lapachenol, leonurid, flavony, flavonoidy, katechiny, pryskyřice, třísloviny, kyanogeny, triterpeny, xantony. kys.askorbová, betakaroten, riboflavin, niacin, thiamin, Al, Ca, Fe, Se, Mg, Na, Ph, K, Zn.

Upozornění: Některé látky obsažené v bylině mohou u zvláště citlivých jedinců zapřičinit alergickou reakci organizmu.